Dyskografia

Życia Mała Garść - CD + DVDJarosław Kukulski - Życia mała garśćJarosław Kukulski - Moje piosenkiNiezapomniane przeboje Jarosława KukulskiegoJarosław Kukulski - Twoje przebojeJarosław Kukulski i jego przeboje

Biografia



biografia po polsku

biography in english

биография на русском

1944 - 25.05. we Wrześni na świat przychodzi Jarosław Kukulski.
Ukończył Liceum Muzyczne w Poznaniu i Wydział Instrumentalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie oboju (dyplom w 1967). W tym też czasie odbył staż w Operze Poznańskiej i Filharmonii w Zielonej Górze. Kompozytor podjął także współpracę z kabaretem "Nurt" w Poznaniu.

1968 - przy estradzie zielonogórskiej Twórca zakłada big beatowy zespół Waganci, który będzie istniał do roku 1972.
Nagroda Ministra Obrony Narodowej za utwór "Zaślubinowy pierścień" (A. Zwierz) na II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Piosenka ta zapoczątkowała tradycję wręczania jako nagród Srebrnych i Złotych Pierścieni.

1969 - do zespołu Waganci zostaje przyjęta Anna Maria Szmeterling - w przyszłości znana jako Anna Jantar, prywatnie żona Jarosława Kukulskiego.

1970 - udział z piosenką "Szła noc" na VIII KFPP w Opolu. Występ, wspomagany przez Jana Ptaszyna – Wróblewskiego, przechodzi bez echa. Łaskawszy okazuje się IV FPŻ w Kołobrzegu, gdzie Waganci zdobywają nagrody Ministrów: Obrony Narodowej oraz Kultury i Sztuki.
15.VIII. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Poznaniu dochodzi do ceremonii zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy Jarosławem Kukulskim, a Anną Marią Szmeterling.
Pierwszy przebój Wagantów, "Co ja w tobie widziałam", utrzymujący się na listach przebojów przez kilka miesięcy, w tym zajmujący przez bardzo długi czas czołową lokatę na liście "Studia Rytm", zostaje uznany "Piosenką Roku".

11.IV.1971 r. odbywa się ceremonia ślubu w kościele św. Anny w Poznaniu. Jednym ze świadków był kompozytor i przyjaciel pary - Lech Konopiński.
"Polskie Nagrania" wydają pierwszą (i zarazem ostatnią) płytę – "czwórkę" Wagantów z przebojem "Co ja w tobie widziałam".

1972 - Jarosław Kukulski tworzy nowy zespół - Grupę 6.

1973 - na XI KFPP w Opolu w koncercie "Interpretacje" Anna Jantar prezentuje piosenkę "Najtrudniejszy pierwszy krok", która w krótkim czasie staje się przebojem. W głosowaniu jurorów zajmuje jednak dopiero ostatnie punktowane miejsce - szóste. Ponadto zostaje najpopularniejszym utworem lata w głosowaniu radiosłuchaczy i prawdopodobnie "Piosenką Roku".

1973 - "Żeby szczęśliwym być" wygrywa plebiscyt na Radiową Piosenką Miesiąca października.

1974 - "Kompozytor miesiąca" wg "Non - Stopu".
"Tyle słońca w całym mieście" - za tę piosenkę Anna Jantar zdobywa "Nagrodę Publiczności" na XII KFPP w Opolu w koncercie "Premier", zdobywa ona także tytuł najpopularniejszej piosenka lata i "Piosenki Roku". Utwór ten, w wykonaniu Betty Dorsey pt. "Stay", staje się dużym przebojem na zachodzie Europy.
Podczas "Premier" VIII FPŻ Anna Jantar występuje z dwoma piosenkami, w tym jedną autorstwa męża - "Kiedy żołnierze wracają".
III nagroda na festiwalu "Coupe'd Europe" w Villach dla polskiego zespołu, w skład którego weszli: Anna Jantar, która zaśpiewała wówczas m.in. przebój autorstwa męża - "Najtrudniejszy pierwszy krok" w języku niemieckim, Marianna Wróblewska i Tadeusz Woźniak.

1975 - Kompozytor, wraz z Anną Jantar, Sławą Przybylską i Diane Marschal odbywa tournee po największych miastach Kanady, promując polską piosenkę w międzynarodowym programie. Został on zorganizowany przez impresariów kanadyjskich oraz przy pomocy "Pagartu" i kanadyjskiej agencji "Lewan Show". W czasie występów przed tamtejszą publicznością i Polonią, prezentowano w radiu piosenki Jarosława Kukulskiego (m.in. "Najtrudniejszy pierwszy krok" i "Żeby szczęśliwym być") i nakręcono 30 - minutowy program dla TV CBC, który był emitowany w dziesięciu największych stacjach telewizyjnych. W maju Twórca ponownie wyjeżdża do Kanady, gdzie koncertuje wraz z Wojciechem Trzcińskim, Ireną Santor, Vice Vukowem, Richardem Huetem i Janem Lewandowskim. Program ten okazuje się również dużym sukcesem.
"Tyle słońca w całym mieście" (w wykonaniu Anny Jantar) zostaje ogłoszone przebojem festiwalu Sopot '75 w plebiscycie czytelników "Głosu Wybrzeża", zdobywa również ponownie tytuł "Piosenki Roku". Na sopockiej imprezie Wokalistka zaprezentowała także drugą piosenkę Jarosława Kukulskiego - "Dzień nadziei".
"Niech ziemia tonie w kwiatach" - II nagroda za kompozycję, I za aranżację na Schlagerfestiwal Drezno '75.
"Mój, tylko mój" - najpopularniejszym utworem lata, pierwsza pozycja m.in. na liście "Przebojów z Interstudia", "Liście przebojów "Non - Stopu". Piosenka zajmuje też III miejsce w plebiscycie Programu I Polskiego Radia na przebój roku, a w plebiscycie tygodnika "Panorama" II lokatę.
Jarosław Kukulski zajmuje II pozycję w plebiscycie "Panoramy" na kompozytora roku

03.III.1976 r. na świat przychodzi córka Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego – Natalia.
Utwór promujący drugi LP Anny Jantar - "Za każdy uśmiech" zdobywa drugą pozycję w plebiscycie "Panoramy" na "Piosenkę roku". W koncercie "Tip - Top, czyli zamiast przeboju" XIV KFPP w Opolu m.in. ten przebój prezentuje Artystka. Podczas "Gali Polskiej" XVI MFP w Sopocie Piosenkarka występuje z tym utworem i kolejną kompozycją autorstwa męża - "Biały wiersz od ciebie".
Jarosław Kukulski zostaje najpopularniejszym aranżerem roku w plebiscycie "Panoramy", zdobywa także drugie miejsca w kategorii kompozytorów.
Plebiscyt "Synkopy" na "Piosenkę Roku":
IV:
1) "Mój, tylko mój";
4) "Dzień bez happy endu";
VII:
4) "Dzień bez happy endu";
10) "Mój, tylko mój";
IX:
6) "Dzień bez happy endu";
Podsumowanie końcowo roczne:
7) "Dzień bez happy endu";
9) "Mój, tylko mój";

1976/1977 - Jarosław Kukulski tworzy oprawę muzyczną filmu "Nie zaznasz spokoju" (reż. M. Waśkowski). Pochodząca z niej piosenka - "Kto powie nam" staje się dużym przebojem. Obraz trafił na ekrany kin 28 kwietnia 1978 r. Angielska firma "Standard Music Library" zakupuje muzykę z tego filmu.
Twórca zajmuje czwarte miejsce wśród najpopularniejszych kompozytorów roku w plebiscycie "Panoramy".

Przebój w wykonaniu Waldemara Koconia - "Kochaj, ile sił" plasuje się na 3. miejscu Radiowej Listy Przebojów, pozostając 11 tygodni w notowaniu.

Utwór "Kochaj mnie choć kilka chwil" (K. Cwynar) dociera do drugiego miejsca radiowej "Listy Przebojów", znajdując się 5 tygodni w notowaniu.
"Zawsze gdzieś czeka ktoś" plasuje się na piątym miejscu na przebój miesiąca października w głosowaniu redaktorów muzycznych Studia Gama.

1978 - "Dyskotekowy bal" w styczniowym plebiscycie Studia Gama plasuje się na drugim miejscu wg słuchaczy, zostaje także przebojem "Interstudia".
"Kto umie tęsknić" trzecią piosenką miesiąca plebiscytu słuchaczy Studia Gama w marcu, kwietniu oraz w maju.

W "Premierach XIV FPR w Zielonej Górze Anna Jantar prezentuje przebój "Zawsze gdzieś czeka ktoś", natomiast w "Koncercie Przyjaźni" wykonuje "Radość najpiękniejszych lat".
Jarosław Kukulski zajmuje piąte miejsce wśród najpopularniejszych kompozytorów roku w plebiscycie "Panoramy".

1979 - IX. - "Gdzie są dzisiaj tamci ludzie" - drugie miejsce w głosowaniu radiosłuchaczy i szóste w głosowaniu redaktorów Studia Gama.
XI. – "Moje jedyne marzenie" – Warszawa – 1. miejsce, Praga – 1. miejsce, Helsinki – 3. miejsce w plebiscycie "Interstudia".
Piosenka "Gdzie są dzisiaj tamci ludzie" zajmuje siódmą lokatę na liście "Non Stopu".
XII. - "Moje jedyne marzenie" przebojem miesiąca w Warszawie i Berlinie w plebiscycie "Interstudia".

Kompozytor zajmuje czwarte miejsce w plebiscycie "Panoramy" na najpopularniejszego aranżera roku.

1980 - "Pozwolił nam los" - pierwsze miejsce na liście przebojów Polskiego Radia w okresie zimowym.
Dwie kompozycje Jarosława Kukulskiego wygrały festiwal w Brighton (Wielka Brytania). Impreza ta została jednak odwołana z powodu tragicznej katastrofy lotniczej z 14.03.
Na targach Midem w Cannes, spośród 6. zakupionych polskich utworów, znalazły się aż 3 autorstwa tego Kompozytora.
"To co dał nam świat" (K. Krawczyk) "Piosenką roku" w plebiscycie czytelników "Synkopy" oraz w plebiscycie słuchaczy Studia Gama.
Dziesiąte miejsce w plebiscycie "Panoramy" na najpopularniejszego kompozytora roku.

1981 - w maju, w Teatrze Muzycznym w Gdyni, miała miejsce premiera musicalu "Wielki świat" z muzyką Jarosława Kukulskiego. Libretto do niego napisali Stefan Wenta (także reżyseria), Wiesław Kurnicki i Jonasz Kofta. Nakładem wytwórni "Tonpress" ukazuje się płytka z czterema nagraniami ze spektaklu - "Idąc", "Liczy się chwila", "Jestem zmęczony" (wszystkie z repertuaru F. Andrzejczaka) i "Jak pięknie by mogło być" (H. Frąckowiak).
Felicjan Andrzejczak prezentuje w koncercie "Premier" XIX KFPP w Opolu piosenkę "Za dużo widzę, zbyt dużo słyszę", za którą otrzymuje wyróżnienie.

1982 - "Anna już tu nie mieszka" (H. Frąckowiak) - pozycja nr 10 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 4 tygodnie w notowaniu.
"Serca gwiazd" (H. Frąckowiak) - pozycja nr 1 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 7 tygodni w notowaniu.
Kompozytor wyjeżdża na rok do Stanów Zjednoczonych, gdzie głównie występował w Cardinal Club w Chicago ze stworzonym przez siebie zespołem Trackt.

1984 - "Beatlemania story" (I. Jarocka) - pozycja nr 1 w Telewizyjnej Liście Przebojów w maju i czerwcu, pozycja nr 3 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 5 tygodni w notowaniu.
"Tin Pan Alley" (H. Frąckowiak) - pozycja nr 3 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 5 tygodni w notowaniu. Utwór ten dociera do 3 miejsca Telewizyjnej Listy Przebojów. Piosenkę tę Artystka wykonuje podczas XXI MFP w Sopocie oraz na XXI KFPP w Opolu, wraz z utworem "Anna już tu nie mieszka". Z kolei Eleni wykonuje na opolskiej estradzie przebój "Muzyka twoje imię ma".
"Wszystko lub nic" (B. Mec) - pozycja nr 10 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - tydzień w notowaniu.
"Co powie tata" (N. Kukulska) - pozycja nr 3 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 5 tygodni w notowaniu.

1985 - "Papierowy księżyc" (H. Frąckowiak)- pozycja nr 2 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 11 tygodni w notowaniu. Z tą piosenką wokalistka bierze udział w koncercie "Premier" XXII KFPP w Opolu, zostaje ona jednak pominięta w głosowaniu jury.
"Trzeci akt" (F. Andrzejczak) - pozycja nr 8 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 2 tygodnie w notowaniu. Za tę piosenkę wykonawca zdobył III nagrodę na festiwalu w Rostocku.
Jarosław Kukulski stworzył muzykę do filmów: "Żaglowiec" (reż. S. Kryński) i "Diabelskie szczęście" (reż. F. Trzeciak).
"Polskie Nagrania" wydają autorską płytę Kompozytora, zawierającą najpopularniejsze piosenki stworzone przez Niego w latach 70 – tych i 80 - tych. Z kolei firma fonograficzna "Savitor" wydaje longplay z piosenkami Anny Jantar i Natalii Kukulskiej autorstwa Jarosława Kukulskiego. Krążek bardzo szybko znajduje nabywców, co pociąga za sobą propozycję nagrania "dużej" płyty przez Natalię Kukulską ze strony "Polskich Nagrań". Wydany w 1986 r. album okazuje się sukcesem i zdobywa miano Złotej Płyty.

1986 - "Ważne pytanie" (N. Kukulska i R. Wilhelmi) - pozycja nr 3 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 5 tygodni w notowaniu.
Uznanie słuchaczy zdobywa także piosenka "Pan samochodzik" (N. Kukulska i F. Andrzejczak)
W filmach: "Komedianci z wczorajszej ulicy" (reż. J. Kidawa), "Kolega Pana Boga" (W. Brzozowicz) oraz "Pan samochodzik i straszny dwór" (J. Kidawa) pojawia się oprawa dźwiękowa stworzone przez kompozytora.

1987 - "Ekscentryczny dance" (F. Andrzejczak) - pozycja nr 1 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 14 tygodni w notowaniu.
"Życia mała garść" (K. Krawczyk) - pozycja nr 1 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 19 tygodni w notowaniu.
"Pożar w godzinie serc" (Eleni) - pozycja nr 1 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 16 tygodni w notowaniu.
"Mała smutna królewna" staje się kolejnym dziecięcym przebojem, napisanym przez kompozytora dla córki Natalii.

1987 - płyta "Bajki Natalki" przynosi Natalii Kukulskiej, Jarosławowi Kukulskiemu i Jerzemu Dąbrowskiemu pierwszą Platynową Płytę w historii polskiej fonografii.

1987/1988 - "Siedem nocy" (F. Andrzejczak) - pozycja nr 4 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 11 tygodni w notowaniu.

1988 - "Nie masz prawa" (M. Borys) - pozycja nr 1 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 16 tygodni w notowaniu. Przebój ten Monika Borys prezentuje podczas Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Sopocie oraz na XXV FPR w Zielonej Górze w 1989 r.
"Bohater roku" (M. Borys) - pozycja nr 2 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 11 tygodni w notowaniu.

1988/1989 - "Ściana i groch" (M. Borys) - pozycja nr 2 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 21 tygodni w notowaniu. Piosenka zaprezentowana na XXV FPR W Zielonej Górze, na Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Sopocie oraz podczas XXVI KFPP w Opolu.
"Prośba dzieci" (N. Kukulska) - pozycja nr 6 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 7 tygodni w notowaniu.

1989 - "Co ty królu złoty" (M. Borys) - pozycja nr 1 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 12 tygodni w notowaniu. "Nagroda Publiczności" na XXVI KFPP w Opolu. Przebój ten zostaje przypomniany przez Monikę Borys na XXVII KFPP w Opolu wraz ze "Słodką lady".
Na świat przychodzi syn Moniki Borys i Jarosława Kukulskiego – Piotr.
W latach 1989 – 1991 Jarosław Kukulski sprawował funkcję szefa muzycznego KFPP w Opolu, a także szefa muzycznego Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Sopocie (1989 r.).

1989/1990 - "Słodka lady" (M. Borys) - pozycja nr 2 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 14 tygodni w notowaniu.
Podczas XXVII KFPP w Opolu zorganizowano koncert wspomnieniowy poświęcony Annie Jantar. Zaprezentowano w nim kilka utworów autorstwa Jarosława Kukulskiego: "Najtrudniejszy pierwszy krok" (J. Jaszkowska), "Za każdy uśmiech" (Eleni), "Moje jedyne marzenie" (M. Borys), "Dzień nadziei" (M. Szcześniak), "Pozwolił nam los" (E. Dębicka, B. Mec) oraz zbiorowo "Tyle słońca w całym mieście" i "Zawsze gdzieś czeka ktoś".
"Co ja w tobie widziałam" (M. Durecka) - pozycja nr 1 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 11 tygodni w notowaniu. Drugie miejsce w konkursie na "Piosenkę Roku 1990" w plebiscycie "Panoramy".

1990/1991 - "Ty uratujesz mnie" (M. Borys) - pozycja nr 1 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 11 tygodni w notowaniu.

1991 - "Ze mną tańcz" (M. Borys) - pozycja nr 3 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 10 tygodni w notowaniu.
"Nie żal mi złotych łez" (M. Borys) - pozycja nr 7 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 9 tygodni w notowaniu.
"Przydział twój" (M. Borys i J. Kukulski) - pozycja nr 5 na liście przebojów programu I Polskiego Radia - 5 tygodni w notowaniu. Tę piosenkę duet wykonuje w trakcie XXVIII KFPP w Opolu.
Na XXVII MFP w Sopocie Monika Borys prezentuje dwie piosenki - "Słodką lady" oraz "Dance With Me".
Kompozytor aranżuje kolędy na płytę nagraną przez Natalię Kukulską, gra także na instrumentach klawiszowych. Krążek osiągnął status Wielokrotnej Platyny.

1994 - piosenka "Głodne lata" (N. Kukulska) plasowała się wysoko w plebiscycie "Muzycznej Jedynki".
"Polskie Nagrania" wydają płytę kompaktową z najpopularniejszymi piosenkami Kompozytora.
Jarosław Kukulski zaaranżował 12 utworów (sam i wspólnie z Aleksandrem Nowackim) z czasu II wojny światowej na płytę "Żołnierz AK" na zamówienie Zarządu Głównego AK w Londynie

1996 - podczas MFP w Sopocie Natalia Kukulska prezentuje utwór „Dłoń”. Utwor wielokrotnie gości na listach przebojów zdobywając wysokie miejsca. Utwór jest zapowiedzią pierwszej dorosłej płyty Natalii, na którą Jarosław Kukulski pisze jeszcze kilka piosenek ("Ja będę tobą, ty mną", "Przed wschodem słońca", "Próg nadziei") . Jest także współproducentem albumu.

1997 - II nagroda Jury i Nagroda Publiczności na MFP w Sopocie za utwór "Im więcej ciebie, tym mniej" (N. Kukulska). Utwór zdobywa pierwsze miejsca większości list przebojów, gdzie utrzymuje się wiele tygodni. Na płycie "Puls", z której pochodzi, znajdują się jeszcze 2 kompozycje Jarosława Kukulskiego ("Co by było" i "Powieki kryją świat")

1998 - nagroda "Play - box'98" w Plebiscycie Rozgłośni Radiowych dla piosenki "Im więcej ciebie, tym mniej" (III miejsce).

1999 - na rynku pojawia się kolejna płyta kompaktowa z największymi przebojami Kompozytora pt. "Niezapomniane przeboje Jarosława Kukulskiego".
Podczas XXXVI KFPP w Opolu Natalia Kukulska wykonuje przebój "Tyle słońca w całym mieście".

2000 - Z okazji 80. urodzin Papieża Jana Pawła II Jarosław Kukulski komponuje utwór "Z głębi serc" do słów Jacka Cygana. Utwór na specjalnym urodzinowym koncercie w Wadowicach wykonuje Natalia Kukulska.

2004 - Jarosław Kukulski zostaje odznaczony (przez Aleksandra Kwaśniewskiego) Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymuje również tytuł honorowego obywatela Wrześni - swojego rodzinnego miasta. Na płycie "Makijaże" Evy Betli znajduje się kolejny utwór kompozytora "Za horyzont".

2005 - firma Universal Music Polska wydaje dwupłytowe wydawnictwo stanowiące podsumowanie 35 – lecia twórczości Kompozytora. Na pierwszą płytę złożyły się najpopularniejsze nagrania z repertuaru m.in. Anny Jantar, Haliny Frąckowiak i Felicjana Andrzejczaka, drugą wypełniły utwory napisane dla Natalii Kukulskiej.

2007 - Kolejne utwory kompozytora znajdują się na płytach Ireny Jarockiej "Małe rzeczy" ("Fala" i "Przepraszam Cię") oraz Michała Bajora "Inna bajka" ("Ballady ćwierć, ballady pół").

2008 - Na reedycji płyty Natalii Kukulskiej "Sexi Flexi" ukazuje się piosenka "Tak musiało być".

2009 - z okazji 100 – lecia Opery Leśnej Natalia Kukulska wykonuje w Sopocie dwie piosenki skomponowane przez Jarosława Kukulskiego – "Im więcej ciebie, tym mniej" oraz "Tyle słońca w całym mieście".

2010 - Jarosław Kukulski zmarł 13. września w wieku 66 lat.

2011 - W styczniu ukazuje się płyta Piotra Polka "Mój film" z kolejnymi kompozycjami Jarosława Kukulskiego. "Nasze sprawy" i "Nie pamiętaj mnie" - to ostatnie wydane utwory w bardzo bogatej muzycznej biografii kompozytora.

30 września - tuż po pierwszej rocznicy śmierci kompozytora - ukazuje się album "Życia mała garść". Na trzech płytach znajdziemy piosenki śpiewane przez Annę Jantar (CD 1), Różnych Wykonawców (CD 2) i Natalię Kukulską (CD 3). Łącznie 60 kompozycji, które wzbogaca książeczka z niezwykle osobistym wspomnieniem córki, Natalii, które dopełniają liczne zdjęcia z rodzinnego albumu.

2012 - 3. czerwca z inicjatywy Centrum Polskiej Piosenki w Opolu w ramach opolskiego festiwalu odbył się koncert "Życia Mała Garść" - pamięci Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Czuwająca nad całością koncertu Natalia Kukulska zaprosiła do współpracy przy tym niezwykłym koncercie Adama Sztabę - twórcę wszystkich aranżacji, Bartka Prokopowicza - reżysera, a także wielu Artystów, czasami nieoczywistych, którzy pokazali jak niezwykle bogaty jest to repertuar. Koncert wzbogaciły wyjątkowe materiały filmowe, osobiste wspomnienia Przyjaciół i znajomych Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Koncert - w późniejszym terminie - pokazała TVP.

Pół roku później - 4. grudnia - ukazało się DVD + CD "Życia mała garść". Zapis koncertu w wersji audio, oraz DVD, na którym oprócz koncertu znajdujemy znacznie dłuższy - blisko 2,5 godzinny - zapis wspomnień Przyjaciół i znajomych Jarosława Kukulskiego i Anny Jantar. Dodatkowo na płycie znajduje się film z przygotowań do koncertu, w którym narratorami są Natalia Kukulska i Adam Sztaba.

Pamięć trwa...

Copyrights © Natalia Kukulska 2010 Design Aleksandra Korszuń Powered by Solarte

Status